HD INSAN KAYNAKLARI

Antalya Gündelikçi

Antalya'da Gündelikçi İhtiyacınız mı var ? Gündelikçi, bakıcı ya da yardımcı adı altında evlerde özellikle kadın işçi çalıştırılması, günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Bu işçilerin bir kısmı haftada 1 gün, bir kısmı haftada 5 gün işe gelirken bazıları da düzensiz olarak ay içinde eve gelerek çalışmaktadır. Peki ev hizmetlerinde görev yapan bu işçilerle ilgili bilinmesi gerekenler ve uyulması gerekli kuralları bilmek çok önemli.

Öncelikle ev hizmetinin tanımını yapalım. İşçilerin yapacağı iş ev hizmetleri olacaktır. Buna göre ev hizmetleri; evin içinde yaşayan aile bireylerince yapılabilecek aşağıdaki işlerin ve benzeri gündelik işlerin aile bireyleri haricindeki kişiler tarafından yapılmasıdır.

  • Yemek ve Bulaşık
  • Temizlik
  • Çamaşır yıkama
  • Ütü
  • Alışveriş
  • Bahçe işleri
  • Çocukların, yaşlıların veya özel bakıma ihtiyacı olan diğer kişilerin bakımı

Ev hizmetlerinde yabancı işçi çalıştırılması da mümkündür. Ancak yabancı işçilerin ayda 10 günün altında ev hizmetlerinde çalıştırılması mümkün değildir. Buna rağmen yapılan tespitlerde ay içinde 10 günden az yabancı işçinin çalıştırıldığı anlaşılırsa; bu işçiler 10 günden çok çalışan işçilerin şartları dahilinde işlem görecektir. Örneğin ayda 9 gün çalışan bir yabancı bakıcının sigorta primi %2 olarak uygulanmayacak, bu işçi ayda 30 gün çalışmış kabul edilecek ve sigorta işlemleri açısından ayda 10 gün ve üzerinde çalışan işçi gibi değerlendirilecektir.

Temizlik bir evin nasıl göründüğünü etkileyen en önemli unsurdur. Dünyanın en güzel dekorasyonun bile temiz olmayan bir evde hiçbir cazibesi kalmayacaktır. Evlerinizin güzel ve estetik görünmesini istiyorsanız her zaman temiz ve düzenli tutmaya özen göstermelisiniz.

Yeni uygulama ile ayda 10 günden az gündelik temizlikçi çalıştıran ev sahipleri 5510'a SMS atarak ve günlük 2,10 TL iş kazası primi ödeyerek tüm yükümlülüklerini yerine getirmiş oluyorlar.Bu konuda mevzuatımız bir ayrıma gitmiştir. Ev işlerinde çalıştırılan işçinin aylık çalışma süresine göre ev sahibinin unvanı değişecektir. Ev hizmetlerinde çalışan işçinin ay içinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 gün ve daha fazla ise, ev sahibi bu durumda işveren olarak kabul edilecektir. Ancak işçinin ev hizmetlerinde çalışma süresi aylık 10 günden az ise, bu durumda ev sahibi “çalıştıran” olarak kabul edilecektir.

Antalya Gündelikçi için Yorumlar