HD INSAN KAYNAKLARI

Yatılı Çocuk Bakıcısı

Yatılı Çocuk Bakıcısı mı Arıyorsunuz? Anne-babanın çalışma hayatlarının devamlılığı, bebek ve çocukların bakımının sürdürülebilmesi için Bebek Bakıcılar, aile hayatında önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla Bebek Bakıcı seçiminin ciddiye alınması gerekmektedir. Bebeğin özellikle ilk yılda anne ile yoğun bir şekilde vakit geçirmesinin, beslenme, temizlik, sevgi ve ilgi gibi ihtiyaçlarının anne tarafından karşılanmasının önemi biliniyor. Fakat çalışan annelerin genellikle uzun süreli işten ayrı kalmaları mümkün olamıyor. Başlangıçta çocuk en yoğun annenin gözetiminde ve anne ile ilişkide olmalı, ancak bakıcı da çocuğun bazı ihtiyaçlarını karşılamada anneye yardımcı olmalı, çocukla aynı ortamda bulunmalı, kendisini tanımasını sağlamalı ve bebeği de yakından tanımalıdır. Yatılı bakıcı sizin evinizde misafirden ziyade birlikte yaşadığınız bir çalışanınız. Standart iş ilişkisinden farklı bir iletişim kurmanız gerekiyor. Değer verdiğiniz şeyleri emanet ettiğiniz, ailenizin mahremiyetini bilen aileden biri haline geliyor. İnce bir işveren-çalışan çizgisi olduğu için onu korumak karşılıklı özveri gerektiriyor.

Bebek bakıcılarının öncelikle sakin, huzurlu, sabırlı, dikkatli, sevecen, hayat dolu, işini ve çocukları çok seven, dürüst birisi olması ve kalıcılığı önemlidir. Özellikle küçük bebeklerde çok genç bir bakıcı yerine en az 20’li yaşlarında, kendi kişilik gelişimini tamamlamış ve enerjisini işine yöneltebilecek biri olması önemli. Enerjinin sürdürülebilmesi açısından kişinin dinç ve enerjik yaşlarında olması göz önünde bulundurulmalıdır. Üst sınırı belirlerken de yaşlılık kişiden kişiye değişmekle birlikte, bu enerjiyi sürdürebilecek yaşta olduğuna ikna olabileceğiniz yaşta olması tercih edilmelidir. Bağlanmanın önemi düşünüldüğünde, çocuğa en çok zarar verebilecek şeylerden biri de sık Bebek Bakıcı değiştirmektir. Özellikle bebeklik döneminde anne-babalar çocuğun bu değişimin farkında olmadıklarını ve dolayısıyla etkilenmediklerini düşünürler. Oysa ilişki süreklilik arz eden bir konudur ve çocuğun bu sürekliliğe ihtiyacı vardır.Birkaç ay boyunca aynı evi paylaştığınız, tepkilerini ve ilişki kurma biçimini gözlemlediğiniz bir kişi, "güvenilir" ya da "güvenilir olmama" konusunda mutlaka bir ipucu verir. Ayrıca çocuğunuzu iyi tanıyorsanız, Bebek Bakıcı ile ilişkilerinde olan biteni anlamanız oldukça kolay olacaktır. 

Çocuğun en önemli ihtiyacı bağlanmaktır. Kendisine bakım veren kişiye bağlanmadan, daha sonraki bağımsızlık aşamasına gelemez. Bakıcıyla büyütülmek zorunda olan çocuklar, ister istemez bakıcıları ile kaçınılmaz bir bağ oluştururlar ve bu bağ sayesinde kendilerini güvende, mutlu ve huzurlu hisseder. Bu bağ olmadan zaten çocuğun bu bakımdan yararlanması ve psikolojik gelişimini tamamlaması mümkün değildir.

Yatılı Çocuk Bakıcısı için Yorumlar